wywiad z prof. Urszulą Bartkiewicz czasami warto przypomnieć... lateralizacja książki z dużą dawką interesującej wiedzy czy można uczyć się muzyki obserwując mistrzów? ćwiczenie ( planowanie, wyobraźnia, pamięć, motywacja, czas) stowarzyszenie


O emocjach i tremie-ujęcie ewolucyjne część 2

Zdarza się jednak, że do powstania tak silnej emocji, jaką odczuwamy przed egzaminem lub wystąpieniem,   a która przecież ma swój początek i koniec,  doprowadzamy się  sami. Po prostu „nakręcamy się” kreując niezliczone ilości negatywnych myśli, co jest zresztą zgodne z  tradycyjnymi  teoriami emocji podkreślającymi  rolę świadomego przetwarzania informacji.

 Nasz mózg nieustannie przetwarza informacje i robi to na dwa sposoby. Automatycznie i w sposób kontrolowany. Wiele kanałów którymi płyną informacje jest automatycznie i jednocześnie monitorowanych  pod kątem ewentualnego zagrożenia.   Trudno to przeszukiwanie  świadomie stłumić gdy już zostanie zainicjowane. Nie wpływa  ono na  koncentrację uwagi, nie łatwo ulega rozproszeniu pod wpływem podejmowanych czynności  i z reguły nie jest dostępne świadomości. Pracuje na podstawowym, pierwotnym poziomie. Kiedy więc nasz  system wykryje wydarzenie mogące wiązać się z niebezpieczeństwem  -  dalsza analiza zostaje przeniesiona na kontrolowany  poziom przetwarzania informacji. Innymi słowy do akcji wkracza program antywirusowy. Zaczyna się np. skanowanie  dysku. Dobre programy antywirusowe to duże obciążenie dla pamięci operacyjnej  komputera. My jednak trochę jesteśmy na tym etapie sprawniejsi. Dla nas  przeniesienie na kontrolowany poziom przetwarzania informacji   to na początek   aktywacja dobrze nam znanych reakcji fizjologicznych.  Czyli nasze ciało przygotowuje się do walki/ucieczki  lub ogólniej  -  do działania. Tempo pracy serca i oddychania wzrasta, płuca pracują szybciej oddech się pogłębia. Wiele układów, np. układ trawienny, zostaje wyłączonych, dzięki czemu krew może się przemieścić do mięśni. Hormony tarczycy przyspieszają tempo przemiany materii, organizm szybciej spala swoje paliwo, dostarczając energii i potęgując szybkość działania. Wydzielana jest endorfina dlatego w stresie przestajemy odczuwać ból ale uwaga, endorfiny wywołują również uczucie euforii, może dlatego niektórzy z nas po prostu lubią się bać.    

Kiedy informacje przejdą na wyższy poziom  a nasze ciało jest już gotowe do walki  następuje  przetwarzanie kontrolowane. Jest  to proces bliższy świadomości. Przetwarzanie kontrolowane  zachodzi sekwencyjnie, po kolei  i wymaga wysiłku. Tutaj  informacje muszą konkurować o dostęp do naszego  kanału sensorycznego, więc do świadomości dotrą tylko te najważniejsze. Do świadomości – czyli na monitorze pokazuje się tylko efekt pracy programu w postaci spisu wirusów. Co tak naprawdę się dzieje w komputerze  wiedzą tylko wtajemniczeni.

W trakcie pracy programu antywirusowego np. skanującego dysk możemy  pracować dalej  ale komputer pracuje wolniej. Podobnie w naszej głowie,   ponieważ bodźce  sugerujące jakiś poziom zagrożenia umieszczane są w kanale sensorycznym automatycznie a nasza uwaga jest również automatycznie i  stronniczo na nie kierowana  -  pochłonięci zagrożeniem  nie możemy już zająć się ze spokojem  innymi sprawami. W efekcie  pogarsza się wykonywanie bieżących zadań wymagających koncentracji uwagi. Dobrze to znamy. Patrzymy na nuty lub litery jakbyśmy je widzieli pierwszy raz, palce nie trafiają  w klawisze, jeżeli akurat wygłaszamy  ważny referat to  nie pamiętamy o czym mamy mówić, wszystko nam się myli i plącze. To denerwuje nas jeszcze bardziej ale skupić nam się jakoś nie udaje bo nasza mądra głowa  nieustannie wyszukuje zagrożenia.

Podsumowując – trema wg naszych emocji  to zagrożenie  a wszystko co dzieje się z nami jest uzasadnione i ma chronić nas przed nadchodzącym niebezpieczeństwem lub przygotować do odparcia ataku. Jeśli rozpoznamy „wroga” poradzimy sobie. Nawet jeśli jest dobrze zamaskowany lub słaby to przecież wiemy gdzie go szukać  bo trema to  emocja o podłożu społecznym, związana z przystosowaniem do współczesnych warunków. Nie doświadczamy jej przecież,  kiedy nie ma publiczności a także wtedy kiedy nie będziemy oceniani.

część 1 tutaj


Numer: 4

Autor: Ewa Biały

Data: 08.04.2008